29 Levočské kúpele

02

   tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Levočské Kúpele 

sa nachádzali asi 5 kilometrov severne od Levoče v Levočskej doline. Prvý objekt vznikom prestavbou drôtovne ktorú v rokoch 1847-48 založil Levočan Fridrich Fuchs. Pracovala na vodný pohon a jej ročná produkcia bola približne 600 centov drôtu a 5 tisíc zväzkov reťazí a kruhového železa.  Pretože továreň začala stagnovať odkúpilo ju v roku 1863 mesto aby sa tu mohli konať spoločenské podujatia. 

Viedenský stavebný podnikateľ Július Krüger si od mesta v roku 1891 prenajal tento pozemok s tým, že tu postaví kúpeľný objekt, reštauračnú budovu, čitáreň, tanečnú sálu, ubytovacie zariadenie s kapacitou 50 izieb a hospodárske budovy. Levočský staviteľ Anton Müller začal v tom istom roku s prestavbou objektu drôtovne a so stavbou hotela.  Pretože J. Krüger od zmluvy odstúpil prevzali záväzky na seba A. Müller a Dr. Ján Alexy. O dva roky dokončili rekonštrukciu hlavnej kúpeľnej budovy.  S odstupom ďalších dvoch roky boli dokončené ďalšie objekty. Tak boli kúpele v roku 1895 dané do prevádzky. Využívali sa na liečenie nervových chorôb, chorôb krvi a dýchacích ciest. K ich rozvoju mal prispieť aj neďaleký prameň. Keďže sa ukázalo, že nejde o liečivú vodu používala sa iba na vodoliečbu a umelé uhličité kúpele. V 20. rokoch 20. storočia začali kúpele upadať.  2. svetová vojna ich úpadok zavŕšila. Potom slúžili krátku dobu slepcom a neskôr ako pioniersky tábor.  Začiatkom 21. storočia bol celý komplex odpredaný, objekty pre nevyhovujúci stav boli asanované.  Na ich mieste  v súčasnosti stojí nový objekt ktorý už nemá nič spoločné s kúpeľmi.