32 Ľubické kúpele

02

   tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Ľubické kúpeleboli v minulosti známe pod nemeckým menom Schwefelbad (Sírny kúpeľ). Odporúčali sa najmä proti rôznym kožným chorobám. Na sírne vody v ľubickom chotári asi 6 kilometrov východne od Ľubice upozornil už v roku 1714 profesor kežmarského lýcea J. Bohuš. Na jeho podnet tu postavili ľubickí mešťania niekoľko drevených chát s vaňami. Keď sa neskôr stal majiteľom prameňov knieža Teodor Ľubomirski, postavil pri nich rozsiahlejší kúpeľný dom s drevenými vaňami. Majiteľ dovolil sedliakom postaviť pri prameňoch niekoľko domov na ubytovanie hostí. Zato sa ale museli starať  o údržbu kúpeľného areálu. Tak tu postupne vznikla malá kúpeľná osada. Počet denných hostí sa pohyboval okolo sto. Voda s obsahom sirovodíka sa najskôr ohrievala  v kotloch, potom sa používala ako vaňové kúpele v dvoch drevených budovách s 30 vaňami. V novej kúpeľnej budove, ktorú  v roku 1852 postavila obec Ľubica bola jedáleň a izby na ubytovanie hostí. Ľubické kúpele navštevovali najmä mešťania z Kežmarku a iných spišských mestečiek. Z Kežmarku do kúpeľov premával aj autobus.  Okrem liečenia kožných chorôb ich odporúčali aj na liečbu reumatizmu a nervovo chorým.  

Po 2. svetovej vojne význam kúpeľov upadol. Ich skazu dovŕšilo vytvorenie Vojenského obvodu Javorina v roku 1952 , čím boli všetky objekty asanované.