33 Ľubovnianske kúpele

02

  tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


O kyselkách a ich liečivej sile v severnej časti Levočských vrchov sa vedelo už oddávna. Najprv sa používali na pitnú liečbu a to hlavne pri žalúdočných a črevných ochoreniach, pri zápche, pri ženských chorobách, nervových chorobách, astme a chorobách dýchacích ciest.  Zásluhou dr. Jakuba Engela, fyzikusa Spišskej stolice vybudovalo komorné panstvo pri prameňoch kúpeľný dom s kabínami a vaňami a niekoľkými hosťovskými izbami. Na konci 18. storočia sa kúpele rýchle rozvíjali a rozšírili. Minerálnu vodu z prameňa ktorý nazvali Kúpeľný začali ohrievať a využívať na železnato-uhličité kúpele. Presný čas začatia liečebnej kúpeľnej prevádzky  sa dá dnes už ťažko zistiť. Je potrebné pripomenúť, že koncom 18. storočia boli kúpele veľmi obľúbené. Prerástli miestny rámec a stali sa liečebným a rekreačným miestom nielen obyvateľov horného Spiša, ale aj poľskej šľachty a mešťanov. Rozvoj kúpeľov pokračoval aj v prvých desaťročiach 19. storočia. 

          V 50. rokoch 19. storočia, z dôvodu častých zmien majiteľov kúpeľov aj oni trocha upadli.  Ani Alfréd Probstner nový majiteľ z Levoče po roku 1859 nemal o zveľadenie eminentný záujem  a viac sa spoliehal na zisk z distribúcie kyseliek. Markantné zlepšenie zaznamenali kúpele až keď sa ich ujal jeho syn Artúr, ktorý bol aj poslancom uhorského snemu. V roku 1885 postavil nový kúpeľný dom s kúpeľnými kabínami a hosťovskými izbami. Zrenovoval aj staršie budovy. Na čerpanie kyselky pre vaňové kúpele zrekonštruoval Kúpeľný prameň a na pitnú liečbu pramene Andor a Amália. V roku 1887 mali kúpele už 110 izieb pre hostí. V sezóne mali kúpeľného lekára. Návštevnosť vzrástla a pohybovala sa okolo 500 hostí.

          Po 1. svetovej vojne začali pomaly stagnovať.  Hlavnou príčinou bola ich odľahlosť od železnice a zlé komunikačné spojenie. Druhým dôvodom bolo opotrebované kúpeľné zariadenie. Po znárodnení sa dostali Ľubovnianske kúpele ako konfiškát pod národnú správu. Kúpeľná liečba sa tu už neobnovila a existujúce objekty sa využívali iba na rekreáciu.  V súčasnosti zo starých objektov nestojí ani jeden. Nahradil ich Hotel Ľubovňa ktorý patrí do správy SEREI.