14 Levočská chata KČST pod Javorinou

02

   tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Levočská chata KČST pod Javorinou bola vybudovaná vo výške 1157 m. Odborom KČST v Levoči. Verejnosti ju slávnostne odovzdali 16. 10. 1932. Postavená bola severne od Levoče v tzv. Levočských horách (dnes Levočské vrchy). Chata mala dve miestnosti s 18 lôžkami v cene 4 Kč pre členov KČST a 2 Kč pre dorastencov KČST. Mala petrolejové osvetlenie, bola stále otvorená. 3. júna 1934 bola ukončená prístavba chaty. Potom mala chata už tri miestnosti a 22 postelí. Vstupné cez deň do chaty bolo 1,- Kč. Nocľah pre členov KČST stál 3,- Kč, pre dorast 1,50 Kč, pre nečlenov 4,- Kč, pre mládež 2,- Kč. V zime bol príplatok 1,- Kč na kúrenie.   Celodenná strava stala  20,- Kč.  Bližšie informácie podávala stanica KČST v Levoči, Hlavné námestie, Plzeňský dvor. K chate sa dalo prísť  z Levoče modrou značkou cez Ostrú horu 850 m, ku krížu na Wandelkreuzi, odtiaľ zelenou značkou cez Krížový vrch 1060 m za 4 hod., alebo červenou značkou popri Levočskom potoku smerom na Levočské kúpele, cez majer Levočská Dolina, vozovou cestou po západnom svahu Malej a Veľkej Krásnej na lúku Dvorčanka, kde pri senníku odbočovala vľavo modrá značka k chate. Aj táto cesta trvala 4 hodiny.   Chata bola východiskom túr na Ihlu a Čiernu horu, na Jankovec, do  Torysiek. Z členov mal najväčšie zásluhy na jej výstavbe vtedajší  predseda odboru Václav Boháček.

Informácie:

Autocamp Levoča

Kováčova vila 798/2

Levoča 05401

 

Telefón: +421 903 255 440
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 
Web: http://www.zdruzenieturizmu.sk/