16 Corneliusova chata (Sklenár)

02

  tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Corneliusova chata bola najstaršou turistickou chatou v Levočských vrchoch. Postavili ju na západnom svahu Gehule v katastri obce Ruskinovce.   V súčasných turistických mapách ide o miesto západne od Krížového vrchu. Celý tento hrebeň sa  v staršej nemeckej a maďarskej literatúre nazýval  „Gehol“. Chata bola do prevádzky daná 17. júna 1886.  Okrem ubytovania  poskytovala turistom aj stravovanie a občerstvenie. Turistickú históriu chaty ukončila prvá svetová vojna. Po nej slúžil objekt krátku dobu ako obecná horáreň Ruskinoviec. V roku 1928 kúpil už opustený objekt Gustáv Reichelt, rodák z Ramerstadtu v Sudetách. Chatu zrenovoval, ale pre nedostatok hostí sa musel živiť aj ručným brúsením skla. Z tejto doby sa až doposiaľ zachoval názov Sklenár. Skazu objektu zavŕšilo zriadenie vojenského obvodu v roku 1952.  V súčasnosti je možné vidieť pod Krížovým vrchom ešte zvyšky múrov tohto objektu.

Informácie:

Autocamp Levoča

Kováčova vila 798/2

Levoča 05401

 

Telefón: +421 903 255 440
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 
Web: http://www.zdruzenieturizmu.sk/