17 Kováčova vila

02

  tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Kováčova vila. História tejto lokality je zo spomienok pani Lujzy Uhliarik, asi poslednej osoby, ktorá pamätala históriu Kováčovej vily. Napísala ich v roku 1975. Žila v Budapešti a na Kováčovu  vilu sa rada vracala.

„Šľachtic Viktor Kováč ako dôstojník uhorskej armády slúžil 10 rokov v Taliansku. Keď sa v roku 1848 vrátil naspäť do Levoče postavil si tu podľa vzoru talianskej architektúry v roku 1950 malú vilku s dvoma izbami a terasou. V. Kováč sa oženil s Apolóniou Probstnerovou. V roku 1855 predali vilu Ernestovi Justusovi. Takto prešiel objekt do majetku Justusovcov. E. Justus tu vybudoval včelín, byt pre domovníka, do objektu zaviedol vodovod a pred vilu postavil fontánu.  Po jeho smrti 9. marca 1909 ostali objekty  v majetku jeho rodiny a vlastníkom sa stal Dr. Titus Uhliarik.  Postupne sa tu zriadila krásna záhrada so sochami a pestrými záhonmi kvetov.  2. svetová vojna zapríčinila skazu objektov. Tie sa úplne rozkradli“. 

Po vojne slúžili objekty potrebám štátnych lesov. V roku 1964 začal už nevyužité objekty prestavovať  odbor turistiky TJ Slovan Levoča, neskôr TJ Javorinka Levoča na turistické zariadenia. Po roku 1999 prešli privatizáciou a ich majiteľom sa stal Ernest Rusnák ml. ktorý ich vlastní doposiaľ.

Informácie:

Autocamp Levoča

Kováčova vila 798/2

Levoča 05401

Telefón: +421 903 255 440
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 
Web: http://www.zdruzenieturizmu.sk/