18 Turistická útulňa v sedle Chvála Bohu

02

  tel  mapa

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Turistická útulňa v sedle Chvála Bohu bola vybudovaná bola v roku 1913. Krátku dobu ju ešte spravovala sekcia Uhorského karpatského spolku v Spišskom Podhradí. Po vytvorení Československa  patrila do majetku pražského ústredia KČST. Jej správu ale vykonával odbor KČST v Spišskom Podhradí, ktorý ju aj vybavil potrebným nábytkom. Nachádzala sa v sedle  ktorým cesta pretínala horské pásmo Braniska a kde  Spiš hraničil so Šarišom. Pod útulňou vedľa cesty stál malý hostinec a za ním na trávnatom návrší kaplnka.  Kľúč od útulne mal p. Nižník, majiteľ spomínaného hostinca, ktorý ju aj obsadzoval.  Pred útulňou bol postavený  vysoký pomník s maďarským nápisom “na pamiatku 5. februára 1849 tu víťazne bojujúcim hrdinom. Postavila Spišská župa v roku 1875“.    Aj keď odbor KČST v Spišskom Podhradí patril činnosťou k slabším,  útulňu stále spravoval pravdepodobne až do 2. svetovej vojny. Potom v objekte 2 – 3 roky bývala p. Tribulová ktorá pred vojnou prevádzkovala blízky hostinec, ktorý vyhodili Nemci do vzduchu. Potom objekt spravovali štátne lesy. Tí ho využívali pre svoju potreby. V roku 1969 prešiel do užívania Poľovného združenia Branisko v Spišskom Podhradí, ktorý ho neskôr získal aj do majetku. PZ Branisko objekt v roku 1996 úplne prebudoval.

Informácie:

Autocamp Levoča

Kováčova vila 798/2

Levoča 05401

 

Telefón: +421 903 255 440
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 
Web: http://www.zdruzenieturizmu.sk/